Theo Wolvecamp (f. Hengelo 1925, d. 1992)
"La Danse Nocturne”, 1974. Sign. Wolvecamp; sign. på bagsiden Wolvecamp '74. Olie på lærred. 100×90.
Litteratur: “Wolvecamp”, Van Spijk, Venlo, Holland 1990, geng. i farver s. 138. Udstillet: “Wolvecamp”, Rijksmuseum Twenthe, Enschede, Holland , maj - oktober 2017. Proveniens: Privatsamling, Holland.
Malerier og skulpturer, 8. juni 2021