902/​649

Theo Wolvecamp (f. Hengelo 1925, d. 1992)

"La Danse Nocturne”, 1974. Sign. Wolvecamp; sign. på bagsiden Wolvecamp '74. Olie på lærred. 100×90.

Litteratur: “Wolvecamp”, Van Spijk, Venlo, Holland 1990, geng. i farver s. 138. Udstillet: “Wolvecamp”, Rijksmuseum Twenthe, Enschede, Holland , maj - oktober 2017. Proveniens: Privatsamling, Holland.

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK