1839/847
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Oval skål af lertøj modelleret med rillet mønster og små “hanke”. Dekoreret med uranglasur. Usign. Udført hos Kähler. H. 9,2. B. 13,5. L. 22.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle små afskalninger i glasuren - primært ved hanke og øverste kant.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
Vurdering
Hammerslag
10 bud