1839/​847

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Oval skål af lertøj modelleret med rillet mønster og små “hanke”. Dekoreret med uranglasur. Usign. Udført hos Kähler. H. 9,2. B. 13,5. L. 22.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle små afskalninger i glasuren - primært ved hanke og øverste kant.

Moderne kunst og design, 25. september 2018

Vur­dering

1.200 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

10 bud

1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK
700 DKK
650 DKK
600 DKK