2120/​178

Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)

“En Regnvejrsdag”. 1931. Opus 71. Usigneret. Mezzotinte på papir monteret i passepartout. Lysmål 43,5×51. Uindrammet.

Enkelte minimale ridser. Papiret er svagt gulnet.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

600 DKK

10 bud

(Autobud) 600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
(Autobud) 460 DKK
440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
250 DKK