Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
“Le peintre a la palette”, Paris 1952. Sign. Marc Chagall Nice 58, epreuve d'artiste. Fotolitografi i farver. Bladstørrelse 70×51
Litteratur: Mourlot 54. Edition 500 samt enkelte prøvetryk som dette med titlen Marc Chagall.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020