921/​2

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Sommerdag i haven ved Iselingen. Sign. monogram 17. juni 1853. Olie på lærred. 31×33.

På blændrammen bl.a. følgende oplysninger: "af Skovgaard. Iselingen midt juni 1853. Figurscene: Carl Hall, lille Holger Hall og barnepigen med Per og Michala Aagaard og Sanne Grotschilling.

Proveniens: Etatsråd Hammerich, Iselingen. (Rester af etiket på blændrammen: Tilhører Prof[mangler] Hamm). Professor Martin Hammerich (1811–1881) var skolebestyrer på borgerdydskolen på Christianshavn og litteraturhistorisk forfatter. 1841 blev han gift med Anna Mathea Aagaard (1820–1904), hvis famlie ejede herregården Iselingen.

Et næsten identisk maleri fra samme år med samme mål tilhører Museerne Vordingborg. Dette afb. i “Martin Hammerich - Kunst og dannelse i Guldalderen”, red. af Jesper Brandt Andersen, 2011; fig. 17 s. 218 og det ses i et interiørfoto fra nordvæggen i Dagligstuen på Iselingen fig. 26 s. 226.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK