2014/​8526

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

Parti fra en sø i Zoologisk Have. Sign. monogram 1916. Tusch og vandfarve på papir. Lysmål 47 × 63.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 747, 2005 nr. 1405.

To revner i papiret, én stor på ca. 47 cm og én på ca. 12 cm.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag