2435/89
Engelsk George III lygteur i kasse af frugttræ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, værk med heltimeslag, kalender, strike-silent. Sign. James Day, London, 18. årh.s slutning. H. 50. B. 28. D. 19.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Revne i glasset på højre side. Senere pendul og pendulophæng.
Vurdering