2446/​905

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Armstol med stel og armlæn af patineret eg, sæde og ryg betrukket med stribet, original uld. Model CH 28. Designed 1951. Udført hos Carl Hansen & Søn.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 9, september 1952.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, side 167.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Front med minimalt hul.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1031511 7.500 DKK
864665 7.000 DKK