Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Piberygende fisker fra Skagen. Sign. M. A. 17. Olie på træ. 47×37.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af Michael Andersen Broegaard, direktør ved Tovværksfabrikken i Esbjerg. Herefter nedarvet i dennes familie og skænket til nuværende ejer af et medlem af familien.
Malerier og tegninger, 30. november 2021