899/​55

Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)

Købt af Museum Salling i december 2020.

Ung pige, der skriver brev. Usigneret. Olie på lærred. 60×48.

Det populære motiv er udført flere gange af kunstneren med små variationer. På Bruun Rasmussen auktion 548, 1990 nr. 42, afb. s.48 solgtes en variant.

Ribe Kunstmuseum ejer en (inv. nr. RKMm0040), denne udstillet: Vestsjællands Museum, Skive Kunstmuseum og Den Hirschsprungske Samling, “Christen Dalsgaard 1824–1907”, 2001 nr. 54 afb. s. 81.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK