1512/500
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med svungne armlæn og ben af eg, betrukket i sæde og ryg med grøn møbelstof, ryg dybthæftet med knapper. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1930–40'erne.
Litteratur: Slagelse Møbelværk katalog 4401, s. 27 og 30
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
18 bud