2350/7526
Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Flyvende vogn”, 1957. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på masonit. 61×68,5.
Proveniens: Jørgen Kryger og Anne Ammitzbølls samling, Hellerup.
Minimale krakeleringer. Plade med lille skævhed.
CoBrA, 12. december 2023
Vurdering
Hammerslag