1549/572
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af eg. Sæde betrukket med patineret sort skind. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen.
Bemærk: Denne stol vises frem på designmessen “Design Classic Düsseldorf” d. 29. november og vil derfor ikke være at finde på det vanlige eftersyn fra 28. november til 1. december.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud