2103/1104
Diamantring af 18 kt. delvist forgyldt hvidguld prydet med oval brillantslebet Fancy Yellow diamant på ca. 1.05 ct. omkranset af talrige baguette- og brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.63 ct. Farve: River (D-E). Klarhed: IF-VVS. B. ca. 1,3 cm. Str. ca. 53.
Slibekvalitet: Triple Excellent-cut. Hearts & Arrows.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor.
Smykker og Fashion, 20. januar 2021
Vurdering
Hammerslag