Lars Rastrup (f. Munkebo 1862, d. sst. 1949)
Almueinteriør med en kvinde og hendes hund ved ovnen. Signeret L.R. 1890. Olie på lærred. 63×75.
Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Overfladeridser. Afskalninger. Skade i venste side.