2448/​7005

Samling romersk glas bestående af en flaske med ombukket rand, kort hals med bred hank, en tumling/kop med smalt bånd under rand, en skål med et tyndt graveret stregdekoration og en lille vase, alle af klart grønligt glas og tyndvæggede. 2.-3. årh. e. Kr. H. 5–18 cm. Medfølger et kar med ørehank. (5)

Proveniens: Ifølge oplysninger i familiens eje siden ca. 1900.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Typiske tegn på aldring: iridiserende overflade, nogle steder med flager.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

990728 3.200 DKK
905779 3.000 DKK