Samling romersk glas bestående af en flaske med ombukket rand, kort hals med bred hank, en tumling/kop med smalt bånd under rand, en skål med et tyndt graveret stregdekoration og en lille vase, alle af klart grønligt glas og tyndvæggede. 2.-3. årh. e. Kr. H. 5–18 cm. Medfølger et kar med ørehank. (5)
Proveniens: Ifølge oplysninger i familiens eje siden ca. 1900.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Typiske tegn på aldring: iridiserende overflade, nogle steder med flager.
990728 | ||
905779 |