2005/709
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret i rund form, yderside med skraveret mønster i relief. Dekoreret med turkisgrøn glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud