Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Et par bergeres af mahogni med indlægninger og “sko” af palisander. Sider, sæde samt ryg udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med stribet uld. Model 4488. Formgivet 1931. Udført og mærket med label hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2)
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 214.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet. Betræk med smuds og en sædehynde med brændemærke.
Moderne kunst og design, 19. juni 2018
23 bud