Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
Parti fra Fredensborg Slotshave med Johannes Wiedewelts statuer. Sign. monogram 95. Olie på lærred. 57×44.
Fra 1760 og ca. otte år frem udførte Wiedewelt (1731–1802), inkl. medhjælpere, udsmykningen af Fredensborg Slotspark med mangfoldige grupper, statuer og dekorationer af forskellig art. Disse er endnu at finde i haven den dag i dag.
Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 19. november 2018