Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)
“Hyldebusken”. Usigneret. Olie på lærred. 46×60.
På blændrammen betegnet “Malet af Agnes Slott-Møller [?] Lykke Slott-Møller”. Lykke Slott-Møller (1893–1973) var datter af Harald og Agnes Slott-Møller.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024