869/​745

Johann Fischer, tilskrevet

Russisk ampel af forgyldt messing og bronze, behængt med prismer i kæder, klar ampel med fire invendige lys. Tilskrevet Johann Fischer. St Petersburg, 18. årh.s slutning. H. 120. Diam. 70.

Litteratur: Lignende afbildet Eva Dyrssen & Katarina Årre, “Gamla Ljuskronor av glas og bergkristall” (1986).

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

225.000–250.000 DKK

Hammerslag