2104/​68

Fransk Louis Philippe konsolur i kasse af palisander, prydet med intarsia og listeindlæginger af lyst træ, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet S. Marti. 19. årh.s begyndelse H. 35. B. 22. D 12.

Urskive med afslag og revner. Finérskader. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK