C.C. Hermann (f. Danmark)
Kaffeservice af sterlingsølv bestående af kaffekande, flødekande, sukkerskål og tresidet sættebakke. Kaffekandens hank af mørkt træ, antageligt ibenholt og lågknop af horn, begge med små cirkulære sølvindlægninger. Udført og stemplet hos C.C. Hermann, kaffekanden, flødekande og sukkerskålen dessin A59, bakken dessin N58. Samlet vægt 1618 g. H. 1,5–23. (4)
Bakkens underside med indgravering: “Københavns Store Handicap 15–8-1959 ”Grollehans“”, kant med et hak. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
15 bud