2006/​654

C.C. Hermann (f. Danmark)

Kaffeservice af sterlingsølv bestående af kaffekande, flødekande, sukkerskål og tresidet sættebakke. Kaffekandens hank af mørkt træ, antageligt ibenholt og lågknop af horn, begge med små cirkulære sølvindlægninger. Udført og stemplet hos C.C. Hermann, kaffekanden, flødekande og sukkerskålen dessin A59, bakken dessin N58. Samlet vægt 1618 g. H. 1,5–23. (4)

Bakkens underside med indgravering: “Københavns Store Handicap 15–8-1959 ”Grollehans“”, kant med et hak. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

15 bud

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK