1751/​1511

Iransk stjerneformet kakkel af brændt ler med bort i underglasur blå og person med turban i lustre. Kashan 13. årh. 12×12 cm. I ramme af træ 14×14 cm.

Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.

Undersøgt med montering, uden granti for skulte defekter. Afslag langs fanen.

Varia, 21. december 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK