1751/1511
Iransk stjerneformet kakkel af brændt ler med bort i underglasur blå og person med turban i lustre. Kashan 13. årh. 12×12 cm. I ramme af træ 14×14 cm.
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.
Undersøgt med montering, uden granti for skulte defekter. Afslag langs fanen.
Varia, 21. december 2017
Vurdering
Hammerslag