2125/922
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Medestolen”. Højrygget lænestol af eg, justérbar sæde og ryg. Løse hynder betrukket med grøn uld. Model 2254. Formgivet 1956–57. Udført hos Fredericia Stolefabrik, med etiket herfra.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter og smuds. En defekt læderstrop til ryg.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud