1314/1556
Samling Georg Jensen årsskeer og -gafler af forgyldt sterlingsølv, dekorerede med emalje i form af blomst. To i original plastik emballage. Vægt inkl. plastik emballage 1042 gr. (24).
Bestående af: Kun skeer: 1974–1978. Kun gafler: 1986 (x2), 1987 (x2), 1988. Skeer og gafler: 1979–1985.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Delvist oxideret.
Varia, 4. april 2013
Vurdering
Hammerslag