2413/​9066

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvindelig figur i draperede klæder, og dreng på skammel, skive af hvid emalje med sorte romertal. Sign. “Sirost à Paris” (clockmaker in Paris, active 1803–1824). 19. årh.s begyndelse. H. 46. B. 39. D. 13. E6

Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag