2119/​1068

Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)

Pendel med skærm af opalglas, skærmholdere af messing. Udført hos Lyfa. H. inkl. montering 52.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 22. årgang, 1949.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Bundglas med afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK