2044/​675

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Ovalt formet vase med høj cylindrisk hals af orange-rosa, matteret glas med brunt overfangsglas udskåret med motiver af blomster og blade. Sign. Gallé. H. 26,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

4.600 kr.

18 bud

4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.400 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.