2044/675
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Ovalt formet vase med høj cylindrisk hals af orange-rosa, matteret glas med brunt overfangsglas udskåret med motiver af blomster og blade. Sign. Gallé. H. 26,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud