2310/​43

Holger Lübbers (f. København 1850, d. sst. 1931)

Sejlskibe på åbent hav. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 59×81,5.

Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; derefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Mindre krakeleringer. Afskalninger. Retoucheringer. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag