Dmitri Shostakovich (f. 1906, d. 1975, Russisk komponist)
Orig. håndskrevet manuskript, signeret. 2 sider (på ét ark). Folio. Dat. 3. marts 1963. + Maskinskrevet transskripion på russisk. + Håndskrevet dansk oversættelse. Vedlagt avis med den trykte tekst. (4)
Den russisk-sovjetiske komponist Dmitrij Sjostakovitj, der både er elsket og kritiseret, regnes i dag i sit hjemland som en af 1900-tallets førende symfonikere og komponister specielt af kammermusik. Blandt hans værker er den 7. symfoni, som skildrer belejringen af Leningrad.
Manuskriptets øverste del med mindre brugsspor. Gulnet i kanten.
Russisk tema, 7. december 2020