2050/​8795

Dmitri Shostakovich (f. 1906, d. 1975, Russisk komponist)

Orig. håndskrevet manuskript, signeret. 2 sider (på ét ark). Folio. Dat. 3. marts 1963. + Maskinskrevet transskripion på russisk. + Håndskrevet dansk oversættelse. Vedlagt avis med den trykte tekst. (4)

Den russisk-sovjetiske komponist Dmitrij Sjostakovitj, der både er elsket og kritiseret, regnes i dag i sit hjemland som en af 1900-tallets førende symfonikere og komponister specielt af kammermusik. Blandt hans værker er den 7. symfoni, som skildrer belejringen af Leningrad.

Manuskriptets øverste del med mindre brugsspor. Gulnet i kanten.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK