849/​85

Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)

Prins Carl og prinsesse Maud af Danmark ekskorteres fra København til Oslo på det gamle kongeskib Danmark valgt som Kong Haakon VII og Dronning Maude af Norge. Sign. Vilh. Arnesen 1906. På blændrammen rester af etiket med følgende læsbar tekst: “Vilhelm Arnesen, Gothersgade, Copenhagen. König haakon VII ... escortiert von ...”. Olie på lærred. 120×180.

Da Norge løsrev sig fra Sverige i 1905 blev Prins Carl og Prinsesse Maud af Danmark valgt til det nye selvstændige Norges kongepar. Prinsparret var begge børnebørn af Christian IX af Danmark, og han modtog selv den norske deputation, der udbad sig om tilladelse til at udnævne det unge par til konge og dronning af Norge. Dette glædede Christian IX personligt, idet hans onkel, Frederik VI af Danmark, efter Napoleonskrigene havde mistet Norge til Sverige. Således kunne gamle Christian IX løfte den familiære arv og forny de danske-norske forbindelser. Det norske kongepar blev efterfølgende sejlet til Oslo på det gamle danske kongeskib Dannebrog, der ses på nærværende maleri.

En afbildning af det norske kongepars afsejling fra København, også malt af Vilhelm Arnesen, ejes af den norske kongefamilie.

Udstillet Foreningen for Nartional Kunst 1966 nr. 112.

Proveniens: Bryllupsgave til prins Harald af Danmark og prinsesse Helena af Glücksborg den 28. april 1909 fra Danske Frimurerloger. Prins Harald var broder til kong Haakon VII og kong Christian X, sønner af Frederik VIII. Herefter efterkommere af Frederik VIII til i dag.

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK