Carl Forup (f. Vejle 1883, d. København 1939)
Skovparti ved efterårstide. Sign. C. Forup o 17. Olie på lærred. 30,5×30. Medfølgende album med fotografier af adskillige af kunstnerens værker. (2).
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens efterslægt frem til i dag.
Minimale retoucheringer. Enkelte nålehuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020