2022/​54

“Musselmalet Halvblonde og Riflet”. The- og middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i underglasur blå. (74)

Halvblonde: 11 suppetallerkener nr. 565, 10 middagstallerkener nr. 571, 7 frokosttallerkener nr. 652, 3 frokosttallerkener nr. 573, kagetallerken nr. 575, 13 thekopper og 12 underkopper nr. 656 , thekande nr. 611, 5 æggebægre nr. 542, ovalt fad nr. 531, 2 asietter nr. 551 og nr. 552, 2 runde fade nr. 539 og nr. 666, skål nr. 512, sennepskrukke nr. 744, 6 smørasietter nr. 504, smørskål nr. 502, sauceskål nr. 587 og 2 lågfade nr. 622.

Riflet: Ottekantet asiet nr. 236, blækhus nr. 47, 2 kagetallerkener nr. 181 og underkop nr. 465.

2. sortering: 8 thekopper nr. 656, 4 middagstall. nr. 571, thekande nr. 611, 3 underkopper nr. 656, 4 frokosttall. nr 652, 2 frokosttall. nr. 573, fad nr. 666, 2 smørasietter nr. 504, underkop nr. 465.

3. sortering: 1 suppetall. nr. 565, 2 underkopper nr. 656, rund skål nr. 512 og 2 smørasietter nr. 504.

Sennepskrukke nr. 744 3. sort. mangler låg. Blækhus nr. 47 med mindre afslag på låg. Smørskål nr. 502 med mindre brændingsrevner på kant. Lågfad nr. 622 med kanthak på det ene låg.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

18.500 DKK

25 bud

(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK