Russisk ikon samt vedhæng. Kristus Pantokrator ikon, tempera på træ monteret med ciseleret forgyldt sølv oklad. Stemplet “det andet Kokoshnik mærke” Moskva 1908–1926. Standard 84. Mesterstemplet nE og nHE(Kyrillisk), ikke identificeret. 18×14,4 cm. Samt ovalt vedhæng med fremstilling af Skt. Nikolai med sølv oklad. Stemplet 84 Nn(kyrillisk), mesterstemplet AE(Kyrillisk) og AB(oversæt til latinsk). Ca. 1900. 45 mm x 39 mm.(2)
18×14,4: Anløbet. 45 mm x 39 mm: Enkelte ridser og mærker.
Varia, 30. august 2018
27 bud