Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-personers sofa med ben af mahogni, sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret naturskind. Model 2213. Designet 1962. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik, 1990. L. 221.
Børge Mogensen designede i 1962 sofaen 2213 til sit private hjem i Gentofte nord for København. Her står den stadig mellem de to borde, som blev udslagsgivende for målene på sofaen. Enkelheden og de rene linjer har siden gjort sofaen til et af de mest anerkendte Børge Mogensen-møbler, i dag står den i regeringsbygninger, ambassader, chefkontorer og private hjem over hele verden. Fredericia Furniture.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
13 bud