1416/​767

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Sukkerske af hammerslået sølv smedet med engel i relief. Udført og stemplet hos Holger Kyster. Vægt 27 gr. L. 11,3.

Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Skaftets bagside med indgraveret monogram.

Moderne kunst og design, 15. april 2014

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK