1416/767
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Sukkerske af hammerslået sølv smedet med engel i relief. Udført og stemplet hos Holger Kyster. Vægt 27 gr. L. 11,3.
Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Skaftets bagside med indgraveret monogram.
Moderne kunst og design, 15. april 2014
Vurdering
Hammerslag