2432/140
Konsolur af forgyldt bronze, på urhus stående forfatteren Jacques-Henri Bernardin. Hvidemaljeret urskive med sort romertal. Sign. Rabiets, Chalons-sur-Saône. 19. århs midte. H. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Slidt forgyldning. Emaljeafslag på skive. Optræksnøgle samt defekt pendul medfølger. Væhgængt konsol af sortmalet og guldbronzeret træ medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering