2432/​140

Konsolur af forgyldt bronze, på urhus stående forfatteren Jacques-Henri Bernardin. Hvidemaljeret urskive med sort romertal. Sign. Rabiets, Chalons-sur-Saône. 19. århs midte. H. 49.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Slidt forgyldning. Emaljeafslag på skive. Optræksnøgle samt defekt pendul medfølger. Væhgængt konsol af sortmalet og guldbronzeret træ medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK