895/​195

Alexandr Petrovich Safonov (f. Skt. Petersborg 1852, d. sst. 1913)

Russisk skulptur af patineret bronze, forestillende en russisk soldat til hest i samtale med en asiat. Sign. A. Safonov 1905 (med kyrilliske bogstaver). H. 27. L. 24,3.

Proveniens: Svensk privatsamling. Erhvervet i en antikvitetsforening i Stockholm for ca. 40 år siden.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk auktion, 10. juni 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

210.000 DKK