895/195
Alexandr Petrovich Safonov (f. Skt. Petersborg 1852, d. sst. 1913)
Russisk skulptur af patineret bronze, forestillende en russisk soldat til hest i samtale med en asiat. Sign. A. Safonov 1905 (med kyrilliske bogstaver). H. 27. L. 24,3.
Proveniens: Svensk privatsamling. Erhvervet i en antikvitetsforening i Stockholm for ca. 40 år siden.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk auktion, 10. juni 2020
Vurdering
Hammerslag