886/​2058

Det Kejserlige Glasværk 1907

Stor russisk gulvvase af glas, konisk form, slebet i russisk renæssancestil med blomster og bladslyng, forside med den russiske kejserlige dobbeltørn, hvorunder “Monomakhs Krone” og stiliseret kyrillisk dobbeltmonogram H II A for Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland. Mærket med indridset mitrakronet H II 1907 for Zar Nikolaj II af Rusland (1894–1917). Det Kejserlige Glasværk, Skt. Petersborg. H. 46,5.

Lignende par vaser i Hillwood Museum Collection i Washington (inv. nr. 23.128.1). Disse er 63 cm. høje, dateret 1911, og designet af Petr Ivanovich Krasnovski og slebet af Grigori Omrokov.

Vasens dekoration er tydeligvis historisk inspireret af det 17. årh.s motivverden, hvilket var meget populært i Rusland i det 19. årh.s slutning og i det 20. årh.s begyndelse. Dette inkluderer dekorationen selv, men også symbolerne i form af den ældre form af den russiske kejserlige dobbeltørn samt den gamle zarkrone, “Monomakhs Krone”. Dette er den ældste krone blandt Ruslands kronregalier, og den blev brugt ved kroninger af zarerne indtil det 17. årh. Ifølge en russisk legende blev den bragt til Rusland som en gave fra den byzantinske kejser Konstantin Monomachos, heraf navnet, og den skal stamme fra det 13.-14. årh. Således er også den første regent af slægten Romanov, Zar Mikhail I af Rusland, der blev kronet i 1613, portrætteret med “Monomakhs Krone”. Alt i alt peger vasens symbolladede dekorationer fremad mod slægten Romanovs 300-års regeringsjubilæum i 1913, fejret af Zar Nikolaj II af Rusland.

Proveniens: Erhvervet i Rusland 1922–1929 i Rusland af det danske ægtepar Alfred Schønebeck (1885–1931) og Gerda Schønebeck, f. Rydemann (1886–1980). Herefter deres barnebarn til idag.

Se også f. eks. kat. nr. 2028.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj.

Russisk kunst, 7. juni 2019

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK