Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Profilportræt af Lars Buch (1753–1818), sognepræst i Gamborg fra 1789. Usigneret. Betegnet af H. M. Fenger på bagsiden og nummereret “505” og “221”. Bly, vandfarve og farvekridt på papir. Bladstørrelse 23×18.
Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991, nr. 664, afb. s. 425.
Litteratur: Henny Glarbo i Kunstmuseets Aarsskrift, 1926–28, s. 413: “Juel havde under et Besøg i Gamborg 1796 staaet Fadder til Præsten Lars Buchs Barn i Gamborg Kirke”; moderen var Petronelle Maaløe.
Proveniens: Dr. Theol. Provst H. M. Fenger, dennes auktion Winkel & Magnussen 85, 1930 nr. 505. Her fejlagtigt beskrevet som “Lars Birch”.
Malerier og tegninger, 30. november 2021