1436/​819

Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)

En petroleumsbordlampe af messing med røgfarvet glas samt et par mindre bordlamper af messing til stearinlys med ravfarvet glas. Udført hos Hans-Agne Jakobsson A/B, Markaryd, Sweden. H. 15,5–34. (3)

Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 2. september 2014

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK