911/​204

Albert Crantz (f. 1450, d. 1517, German historian)

Dennmärkische Schwedische und Norwägische Chronica [...]. Newlich durch Henrich von Eppendorff verteütschet. Strasbourg: Hans Schotten 1545. Lille folio. Titelblad restaureret med inskription i 1600-tals dansk håndskrift af en tidligere ejer: “[...] Niels Pedersen [...] Egen hånd”. Med 2 helsides træsnit af Frederik III's våbenskjold. Beskåret margin, mindre tab af inskriptionen tekst. Indbundet i samt. helbind af kalv over træpermer med blindpresset dekoration. Med de forgyldte initialer “C R” og “1549” på frontperm. Mangler begge spænder.

Proveniens: Med Carl Juels (1706–1767) kobberstukne ex-libris, Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK