Pierre-Marie Beyle (f. Lyon 1838, d. Paris 1902)
“Fleur de Pommier”. Blomstrende æbletræ. Sign. Beyle. Olie på lærred. 111×75.
En variation af motivet er gengivet i L'Illustration. Journal Universel, nr. 1957, vol. LXXVI. August 28, 1880.
Proveniens: Købt på auktion på Tølløse herregård før 1932.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020