Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
“Septembersol. Skagens Sønderstrand”. Sign. Carl Locher 1913 Skagen September. Olie på lærred. 43×60.
Udstillet: Charlottenborg 1914 nr. 357.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 698, 2001 nr. 1333. Afbildet s. 123.
Krakeleringer.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023