2110/735
Dansk snedkermester
Et par overpolstrede lænestole i organisk form, betrukket med mørkegrønt velour, ben af bejdset bøg. 1930–1940'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk med slitage. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag